Profesionální trenérka fitness

Blog

Zhubnout silovým tréninkem Jasně Je to dokonce...
Zhubnout silovým tréninkem Jasně Je to dokonce...

Silový trénink a hubnutí? Je to lepší než kardio

Chceš nabrat svaly? Zvedej činky a hodně jez! Chceš zhubnout? Běhej a nejez! Už jste také slyšeli něco podobného? Tak na takové rady raději zapomeňte. Nic není černobílé a zvláště při hubnutí se obě formy tréninku krásně doplňují. Silový trénink je však naprostý základ, přečtěte si proč.

Proč hubneme, nebo přibíráme?

Podívejme se nejprve na to, proč hubneme, nebo přibíráme. Vše je o kaloriích, respektive jejich příjmu a výdeji. A pravidla jsou neúprosná - převyšuje-li příjem, přibíráme. Proto je naším cílem se při hubnutí dostat do kalorického deficitu, k čemuž nám pomůže hlavně trénink, který zajistí pořádný výdej kalorií. Ano, silový trénink je přesně takový.

Zrychlete tréninkem svůj metabolismus

Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo sní úplně všechno a nepřibere ani deko. Má asi pořádně rychlý metabolismus. Ne každý má takové štěstí od přírody, ale každý proti tomu může zabojovat. Silový trénink totiž metabolismus dokáže, na rozdíl od kardia, pořádně nakopnout. 

 

Jak? Při silovém cvičení se poškozují svalová vlákna, které tělo musí zase zacelit. A to ho stojí energii. Díky tomu mizí další a další kalorie, což je právě to, co při hubnutí potřebujeme. A co chuť je rychle doplnit něčím pořádně nezdravým? Nebojte, silový trénink chuť k jídlu snižuje mnohem více než například běhání v ideální spalovací zóně.

Spalujte ještě dlouho po tréninku

Je to jako byste odešli z práce, nenahlásili odchod a makal za vás robot. Po pořádném silovém tréninku z něj může tělo těžit a spalovat třeba i další dva dny. Naopak při kardiu budete spalovat jen ve chvíli, kdy opravdu běháte, jedete na kole, nebo svištíte na bruslích.

Více svalů více spálí

Představte si, že svalové buňky jsou predátoři, kteří loví a žerou kalorie. Přesně tak to totiž v našem těle funguje. Pro více svalů potřebuje tělo více energie, proto ji nemá tendenci ukládat.

Jaké jsou další výhody silového tréninku?

  • Nehrozí s ním úbytek svalové hmoty. Naopak, svaly budou přibývat, hubnutí půjde snáz a přiznejme si to, po hezké sportovní postavě toužíme více než po hubeném těle bez síly.

  • Hodí se i pro ženy. Nebojte, dámy, silovým tréninkem se z vás nestane ženský Arnold. Naopak, pod odborným dohledem zformujete postavu tak, aby se líbila nejen vašemu okolí, ale hlavně vám.

  • Není to nuda. Běhat každý den tu stejnou trasu v parku, nebo se trápit na rotopedu, to se silovým tréninkem nehrozí. Ukážu vám, že může být velmi pestrý a zábavný, zkuste to.

 

Nevíte si s hubnutím rady? Chcete redukovat váhu a zformovat postavu? Získat lepší fyzičku či sebevědomí? Ozvěte se mi a společně to zvládneme.