Profesionální trenérka fitness

Blog

Mýty ve fitness - část třetí
Mýty ve fitness - část třetí

MÝTUS 7: BMI je nejlepším měřítkem zdraví a kondice

Realita: Jistě jste už slyšeli o BMI. Jedná se o index tělesné hmotnosti, což je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti a nadváhy. BMI však bere v úvahu pouze výšku a váhu, nikoliv procento tělesného tuku či podíl svalové hmoty. Kulturisté se tak dle BMI zdají být obézní. Pokud vás zajímají hodnoty, nechte si raději změřit tělesný tuk a podíl svalové hmoty ve vašem těle.

MÝTUS 8: Ženy by neměly užívat kreatin

Realita: Vaše tělo si kreatin vyrábí přirozeně. Některým jedincům se však kreatin zdá být děsivou ingrediencí, někdy dokonce steroidem, který používají pouze profesionální kulturisté. Pravda je taková, že kreatin je důležitou součástí vašeho těla a toho, jak vaše tělo vyrábí a spotřebovává energii. Je primárním zdrojem paliva pro krátkodobé, vysoce intenzivní cvičení.Vaše tělo ho samo produkuje, ale při některých intenzivních tréninzích to nemusí stačit. Studie prokázaly, že suplementace kreatinu, a to i u žen, může přispět k budování a udržení svalové hmoty, a zvýšení výkonosti svalů. Jediným nežádoucím účinkem pro někoho může být, že svaly mohou vypadat objemnější, jelikož jsou schopny pojmout více vody. Při větším příbytku váhy a extrémního „nafouknutí“ , je však na vině spíše jídelníček.

MÝTUS 9: Pokud přestanu cvičit, mé svaly se přemění na tuk

Realita: Tento výrok je zhruba stejně pravdivý jako to, že zlato se přemění na stříbro, je to nemožné. Za přítomnosti zdravé výživy a odpočinku, sval roste v reakci na náročný tréninkový program prostřednictvím procesu zvaného svalová hypertrofie. Když s cvičením přestanete, nastane opak. Říká se tomu atrofie, kdy se sval jednoduše zmenší. Svalová vlákna nejdou mávnutím kouzelného proutku proměnit na tukovou buňku, prostě se jen zmenší. Pokud byste upustili od zdravého stravování a nahradili potraviny nezdravými, začne si vaše tělo ukládat více tělesného tuku. To, co se vám tedy dříve zdálo jako pevný sval, může se vám nyní zdát ochablé. To je pouze znamení změny ve složení vašeho těla (více tuku a méně svalů), o přeměnu z jednoho typu vlákna na druhé však nejde.

MÝTUS 10: U žen je nutné trénovat nohy / dřepovat každý den pro zakulacený zadek

Realita: Pokud jde o silový trénink, pravidlo zní: Trénujte tvrdě, ale pak nechte tělu alespoň čtyřicet osm hodin na odpočinek. Sval pro svůj růst potřebuje regenerovat. Pokud budete trénovat každý den, dojde k přetrénování, a váš progres může trvat naopak déle. Je třeba říci, že aerobní cvičení lze bez komplikací provádět i častěji. U silového tréninku je však nutný čas na regeneraci. Navíc, pokud nohy odtrénujete opravdu pořádně, zaručuji vám že následující minimálně dva dny nebudete mít na další trénink nohou ani pomyšlení.

Zdroj: kulturistika.com